Αθλητικά

Ο Πόνσε «τρέχει» με 0.59 γκολ ανά ματς

Το βράδυ της Κυριακής (14/4) απέναντι στον Άρη, ο Έκι Πόνσε έκανε την 51η παρουσία του στη Super League και με τα δύο γκολ που σημείωσε, έφτασε τα 30 με τα χρώματα της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα.

Ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» σκαρφάλωσε στην 33η θέση όλων των εποχών των σκόρερ της ΑΕΚ στην Α’ Εθνική/Super League και μάλιστα με τα δύο γκολ ξεπέρασε ποδοσφαιριστές που έχουν γράψει τις δικές τους σημαντικές σελίδες ιστορίας με την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ο επιθετικός από την Αργεντινή είχε αφήσει πίσω του ήδη τον Τζίμι Πατίκα, ο οποίος είχε 27 τέρματα σε 143 αγώνες πρωταθλήματος με την ΑΕΚ (0,19). Στα 27 είχε σταματήσει και ο Μάρκο Λιβάγια που είχε αγωνιστεί σε 101 ματς πρωταθλήματος με τους Κιτρινόμαυρους (0,27), ενώ στα 27 ήταν και ο Νάτσο Σκόκο που είχε 89 συμμετοχές (0,30). Πλέον είναι μπροστά από τον Κώστα Κατσουράνη, ο οποίος είχε 29 τέρματα σε 110 συμμετοχές με την ΑΕΚ (0,26). Στα 30 τέρματα βρίσκεται μαζί με τους Χόγκαν Σάντμπεργκ (0,37) και Γιώργο Δέδε (0,46).

Ο Πόνσε έχει σκοράρει αυτή τη σεζόν ακόμη μια φορά δύο γκολ πολύ νωρίς, αφού στην αναμέτρηση Ατρόμητος – ΑΕΚ 0-5 είχε βρει δίχτυα στο 2ο και στο 15ο λεπτό. Σε εκείνη την αναμέτρηση έκανε χατ τρικ ενώ στα επόμενα δύο παιχνίδια, με ΟΦΗ και Αστέρα Τρίπολης, σημείωσε από δύο γκολ.

Συνολικά σκόραρε σε έξι αναμετρήσεις στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και σε δύο στη διαδικασία των Super League Playoffs. Δηλαδή σε οκτώ από τα 24 ματς που έχει αγωνιστεί αυτή τη σεζόν. Στα επτά από αυτά που βρήκε δίχτυα ξεκίνησε ως βασικός, ενώ μόνο στην αναμέτρηση ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 4-2 μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο και σημείωσε δύο τέρματα. Στην προηγούμενη θητεία του στην ΑΕΚ, το 2018-19 είχε 16 τέρματα σε 27 αναμετρήσεις.