Τεχνολογία

Στα «μαχαίρια» η Νότιγχαμ Φόρεστ με Premier League και FA

Η Νότιγχαμ Φόρεστ υπέβαλε επίσημο αίτημα προς το σώμα των διαιτητών (PGMOL) να δώσει στη δημοσιότητα τις ηχογραφήσεις μεταξύ των διαιτητών κατά τη διάρκεια της ήττας της απ’ την Έβερτον με 2-0 για την Premier League, όπως ανακοίνωσε ο σύλλογος τη Δευτέρα (22/4), καθώς είχε πολλά παράπονα για μη καταλογισμό πέναλτι.

Η Φόρεστ, που μάχεται για να αποφύγει τον υποβιβασμό, ήταν πολύ εκνευρισμένη για το γεγονός πως δεν της δόθηκαν τρία πέναλτι στο «Γκούντισον Παρκ» την Κυριακή (21/4). Ο σύλλογος των Μίντλαντς εξέδωσε μια έντονα διατυπωμένη ανακοίνωση μετά τον αγώνα στην πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης X, κατηγορώντας τον VAR Στιούαρτ Άτγουελ ότι ήταν οπαδός της Λούτον.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

«Η Νότιγχαμ Φόρεστ υπέβαλε σήμερα ένα επίσημο αίτημα στην PGMOL να δημοσιοποιήσει τις ηχογραφήσεις μεταξύ των διαιτητών κατά τη διάρκεια του χθεσινού αγώνα με την Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ», ανέφερε η Φόρεστ στην ανακοίνωσή της, συμπληρώνοντας πως:

«Ο σύλλογος ζήτησε να μοιραστεί αυτό για τρία βασικά περιστατικά αγώνα: Το μαρκάρισμα πάνω του Άσλεϊ Γιάνγκ στον Τζιοβάνι Ρέινα (24ο λεπτό), το χέρι του Άσλεϊ Γιάνγκ (44ο λεπτό) και το μαρκάρισμα του Γιάνγκ στον Κάλουμ Χάντσον-Οντόι (56ο λεπτό).

«Υποστηρίζουμε σθεναρά το δικαίωμα για την ευρύτερη ποδοσφαιρική κοινότητα και τους φιλάθλους να έχουν πρόσβαση στο ηχητικό για πλήρη διαφάνεια, διασφαλίζοντας την ακεραιότητα του αθλήματός μας» συμπλήρωσε η ανακοίνωση.

Έχοντας δεχθεί ποινή αφαίρεσης 4 βαθμών για οικονομικές παραβιάσεις, η Νότιγχαμ Φόρεστ είναι 17η στη βαθμολογία με 26 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την Έβερτον που βρίσκεται στη 16η θέση, η οποία μάλιστα έχει κι έναν αγώνα λιγότερο. Η Λούτον βρίσκεται μία θέση και ένα βαθμό κάτω από τη Φόρεστ στη βαθμολογία.

Απ’ την πλευρά της η Premier League τόνισε πως ήταν «εξαιρετικά απογοητευμένη» για τα σχόλια που έκανε η Φόρεστ στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης την Κυριακή (21/4). Πρόσθεσε ότι έρευνα για τη δήλωση του συλλόγου διεξάγεται από τη Λίγκα και την Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία (FA).

«Δεν είναι ποτέ σκόπιμο να αμφισβητείται ακατάλληλα η ακεραιότητα των διαιτητών και η φύση αυτών των σχολίων σημαίνει ότι η Premier League θα διερευνήσει επίσης το θέμα σε σχέση με τους Κανονισμούς της Λίγκας» ανέφερε η Λίγκα.

Η δε FA τόνισε τη Δευτέρα (22/4) πως: «Ζητήσαμε επισήμως παρατηρήσεις από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, τον Νούνο Εσπίριτο Σάντο, τον Νέκο Γουίλιαμς και Μαρκ Κλάτενμπουργκ ως αποτέλεσμα των σχολίων τους μετά τον αγώνα τους με την Έβερτον την Κυριακή 21 Απριλίου».

Ακολούθως η Νότιγχαμ Φόρεστ εξέδωσε νέα μακροσκελή ανακοίνωση, προτείνοντας ότι οι κανόνες για τους διαιτητές που δηλώνουν την «πίστη» τους στο PGMOL θα πρέπει να λαμβάνουν υπόψη όχι μόνο τις τοπικές αντιπαλότητες μεταξύ των ομάδων, αλλά και τις αντιπαλότητες που σχετίζονται με τα συμφραζόμενα με βάση το βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος.

«Δεν είναι θέμα ατόμων, αλλά ακεραιότητας του παιχνιδιού» τόνισε η Φόρεστ, επισημαίνοντας πως θα επιμείνει στο αίτημά της για περισσότερη διαφάνεια σχετικά με τους διορισμούς της PGMOL.