Αθλητικά

Ντέμης Νικολαΐδης για το ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: «Δεν έχει δώσει δικαίωμα ο Αλμέιδα

Ο Ντέμης Νικολαΐδης σχολίασε το ντέρμπι ΠΑΟΚ – ΑΕΚ για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1 και τον τρόπο που αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες στην Τούμπα.

Αναλύοντας την αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1 στην εκπομπή Monday FC της NOVA, ο Ντέμης Νικολαΐδης στάθηκε στο ρυθμό του αγώνα που βοήθησε τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είπε ότι συγχωρείτε η αντίδραση του Ματίας Αλμέιδα στο τέλος του αγώνα, όπου και είχε ένα επεισόδιο με άνθρωπο των γηπεδούχων.

Απόσπασμα από το σχόλιο του Νικολαΐδη

«Πολύ ωραία ανάπτυξη του ΠΑΟΚ από τα αριστερά στη φάση του 1-0. Έπειτα, για μισή ώρα ήταν πολύ καλή η ΑΕΚ. Κυριάρχησε 100% στο γήπεδο, είχε δύο φάσεις για γκολ, ισοφάρισε γρήγορα με ένα καταπληκτικό γκολ του Πινέδα, ο οποίος εδώ και 2-3 ματς είναι και πάλι εκπληκτικός. Κυριαρχούσε παντού, στα χαφ, δεν μπορούσες να κοντράρεις ούτε Σιμάνσκι ούτε Γιόνσον, κανέναν. Ο Ελίασον ήταν πολύ καλός, ήταν όλοι πολύ καλοί.

Ο ΠΑΟΚ σ’ εκείνο το σημείο έβαλε το γκολ και δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον γρήγορο ρυθμό της ΑΕΚ. Και εκεί που αυτό που βλέπουμε μέχρι το 30′, ευκαιρίες της ΑΕΚ, 1-1 το ματς, λες ότι η ΑΕΚ πάει να βάλει και δεύτερο για να κλείσει το ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ επανέρχεται στο ματς. Αρχίζει και ισορροπεί σιγά-σιγά και απαντάει με δύο φάσεις, όχι τόσο μεγάλες και οι δύο, μία κεφαλιά του Κουλιεράκη που τη βγάζει ο Αθανασιάδης και άλλη μία πολύ μεγάλη ευκαιρία, αντίστοιχη του Πινέδα, με την κεφαλιά του Σβαμπ. Οπότε, ο ΠΑΟΚ κλείνει ένα ημίχρονο καλά. Βέβαια, καλό το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με λίγες τελικές και για τους δύο. Η ΑΕΚ μάλιστα για άλλο ένα ματς μέσα στην Τούμπα. Πρέπει η Τούμπα να αναγκάζει την ΑΕΚ να κάνει τις λιγότερες τελικές από όλα τα γήπεδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπαίνει καλύτερα. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να το έκανε αυτό. Καμιά φορά λέμε ”κουράστηκε η ΑΕΚ” κτλ. Όχι, παίζει και ο αντίπαλος που είναι καλή ομάδα. Έπεσε ο ρυθμός, χωρίς να δημιουργηθούν φάσεις. Αλλά αυτό το στιλ παιχνιδιού, καταλαβαίνεις ότι εάν κάποιον ευνοεί είναι τον ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ θα κυριαρχήσει απέναντι στον ΠΑΟΚ όταν ο ρυθμός είναι υψηλός και το είδαμε αυτό και στο 30λεπτο που έλεγα. Εάν ο ΠΑΟΚ μπορέσει και μαζέψει τον ρυθμό, θα έχει και καλύτερες πιθανότητες για το ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο, λοιπόν, ο ρυθμός έπεσε. Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερο την μπάλα, έφτανε πιο εύκολα έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ. Φάσεις δεν γίνονταν, αλλά η ΑΕΚ δεν έφτανε ποτέ στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο ρυθμός αυτός δεν την ευνοεί καθόλου. Βρίσκεται να προηγείται κόντρα, ας πούμε, στη ροή του παιχνιδιού. Θέλω να πω ότι το γκολ δεν ήρθε μετά από πίεση της ΑΕΚ.

Εκεί λοιπόν που λες ότι, εντάξει, έκατσε στην ΑΕΚ το γκολ, τώρα πρέπει ο ΠΑΟΚ πάλι να αντιδράσει, τότε ο ΠΑΟΚ αντιδρά. Δεν έχει σημασία, εάν θες το συζητάμε μετά, το πώς. Από λάθη έρχονται πολλά γκολ και η ΑΕΚ έβαλε γκολ από λάθος. Και ο ΠΑΟΚ αντιδρά και καταφέρνει να γυρίσει το παιχνίδι, διότι, έχω ξαναπεί κι άλλες φορές, όταν η μπάλα είναι κοντά στην περιοχή σου ή μέσα σ’ αυτήν, κάποια στιγμή μπορεί να γίνει κάτι και να μπει γκολ. Και όταν η μπάλα είμαι μέσα στην περιοχή σου, το λάθος που θα κάνεις μπορεί να ισούται με ένα γκολ, όταν είναι μακριά μπορεί να ισούται με ένα κλέψιμο. Ο ΠΑΟΚ ήρθε κοντά στην περιοχή της ΑΕΚ και δικαίως…».

Για τον Αλμέιδα: «Ξέφυγε, δεν ήταν ωραίο, ζήτησε συγγνώμη πρώτη φορά τον βλέπουμε έτσι. Συγχωρούμε τέτοιες συμπεριφορές, δεν μας έχει δώσει το δικαίωμα, δεν είναι ένας προπονητής που όπου πάει τσακώνεται».