Αθλητικά

Λαμία – ΠΑΟΚ 1-1: Γκέλα ολκής για τους Θεσσαλονικείς

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Λαμία στο “Αθ. Διάκος”, άφησε δύο βαθμούς σε μία έδρα που οι βασικοί του αντίπαλοι έκαναν περίπατο κι έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν, μάλιστα, να σώσουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις, σε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της ομάδας του Λουτσέσκου στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κατώτερος των περιστάσεων στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λαμία και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (1-1), αφού ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, αδυνατώντας να απειλήσει σημαντικά τους Φθιώτες καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πρόκειται για μία ισοπαλία, η οποία ήταν σαν ήττα, μιας και ο Δικέφαλος του Βορρά “πέταξε” βαθμούς σε μία έδρα, όπου ΑΕΚ, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έκαναν… περίπατο. Ο ΠΑΟΚ άφησε, μάλιστα, βαθμούς για δεύτερη φορά κόντρα σε αδιάφορη βαθμολογική ομάδα, αφού είχε χάσει στην έδρα του από τον Άρη στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

Η ομάδα του Λουτσέσκου μένει αρκετά πίσω στη μάχη του τίτλου, με το ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Τούμπα την Κυριακή να είναι η τελευταία ευκαιρία του Δικεφάλου του Βορρά.

Από την πλευρά της, η Λαμία πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της στα πλέι οφ, πήρε τον πρώτο της βαθμό σ’ αυτή τη διαδικασία κι αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στο φινάλε θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, αφού δεν απειλήθηκε από τον ΠΑΟΚ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Τα γκολ του αγώνα:

Ο αγώνας

Με επτά αλλαγές παρέταξε τον ΠΑΟΚ, σε σχέση με την ενδεκάδα που ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό, απέναντι στη Λαμία ο Ραζβάν Λουτσέσκου, διατηρώντας στο αρχικό σχήμα μόνο τους Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα και Οζντόεφ.

Απέναντι στην Λαμία που δεν είχε ούτε βαθμό μετά από έξι αγωνιστικές, ο «δικέφαλος» του Βορρά μπήκε στο ματς με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ασπρόμαυρους» σημειώθηκε στο 7′. Σε φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας, η μπάλα στρώθηκε στον Μάρκος Αντόνιο, ο τελευταίος έκανε το σουτ, αλλά ο Κοσέλεφ μπλόκαρε την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 10′ με τον Κοντονίκο να προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Κοτάρσκι που ήταν εκτός εστίας, χωρίς να καταφέρνει. Συνέχισε να έχει την εδαφική υπεροχή η ομάδα του Λουτσέσκου, αλλά να μην είναι ιδιαίτερα απειλητική για την εστία του Κοσέλεφ. Από την πλευρά τους οι Φθιώτες ήταν καλά οργανωμένοι στην άμυνα και προσπαθούσαν να κάνουν τη ζημιά μέσω αντεπιθέσεων.

Κι αφού στο 28′ ο Κωνσταντέλιας έκανε άσχημο κοντρόλ μετά από προσπάθεια του Μάρκος Αντόνιο κι ένα λεπτό μετά η κεφαλιά Οζντόεφ έφυγε άουτ από τη σέντρα του Σάστρε, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Λαμία κατάφερε να προηγηθεί.

Μετά από γέμισμα του Σιμόν που ταλαιπώρησε τον Κωνσταντέλια, ο Μάλτσι έστρωσε την μπάλα με το στήθος στον Βικίντας Σλίβκα, με τον Λιθουανό να νικά τον Κοτάρσκι και να «γράφει» το 1-0.

Μη έχοντας άλλη επιλογή στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς τα έπαιξαν όλα για όλα, αλλά και πάλι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά. Στο 50′ ο Μάρκος Αντόνιο δεν μπόρεσε να «εκτελέσει» από πλεονεκτική θέση μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Κωνσταντέλια.

Από κει και πέρα η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Είχε την υπεροχή, την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ούτε μία αξιόλογη ευκαιρία για να φτάσει σε πρώτη φάση στην ισοφάριση.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι δεν… υπήρχε επιστροφή στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σβαμπ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ντεσπόντοφ, έσωσε την παρτίδα για τον «δικέφαλο», γράφοντας το τελικό 1-1 και μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο μίνι πρωτάθλημα (πρώτος βαθμός μετά από έξι ήττες).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βώκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Κορνέζος (46′ Στάνκο), Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ (76′ Αμαράλ), Νούνιες, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (76′ Λέικ), Κοντονίκος (68′ Τόσιτς), Σλίβκα (86΄ Τερεζίου), Μάλτσι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (69′ Γιόνι), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες (57′ Μπάμπα), Σβαμπ, Οζντόεφ (75′ Μουργκ), Ντεσπόντοφ, Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας (57′ Τάισον), Σαμάτα (57′ Τόμας).

To άρθρο Λαμία – ΠΑΟΚ 1-1: Γκέλα ολκής για τους Θεσσαλονικείς δημοσιεύτηκε στο NewsIT .