Αθλητικά

Ο Λάμπρου «πλήγωσε» τον Άγιαξ που κινδυνεύει να χάσει και το Europa League

Η προ δεκαημέρου νίκη του Άγιαξ επί της Τβέντε, αποδείχθηκε πως ήταν μάλλον… φωτοβολίδα. Ο «Αίας» κόλλησε στο 2-2 με την Εξέλσιορ στο Άμστερνταμ (με τον Λάζαρο Λάμπρου να δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους) και πλέον θέτει σε… κίνδυνο ακόμη και την 5η θέση και την έξοδό του στα προκριματικά του Europa League, καθώς καιροφυλαχτεί στους δύο βαθμούς η Ναϊμέγκεν.

Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδια της 31ης αγωνιστικής της Eredivisie, ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ με τον Ρεντς στο 27′. Η αποβολή, ωστόσο, του Μπερχβάιν με απευθείας κόκκινη στο 36′ (υπέπεσε σε πέναλτι) άλλαξε την εικόνα του ματς, καθώς δύο λεπτά μετά ο Μπάας έφερε το ματς στα ίσα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Στο 53′ ο Λάμπρου από ασίστ του Γκουντμάιν, σημείωσε το 6 εφετινό γκολ του στο πρωτάθλημα (έχει και 5 ασίστ), ωστόσο ο Άγιαξ κατάφερε να… σώσει έστω το βαθμό στο 89ο λεπτό με το τέρμα του Τσούμπα Άκπομ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην ολλανδική Eredivisie έχουν ως εξής:

Τβέντε-Άλμερε 3-1

Άγιαξ-Εξέλσιορ 2-2