Αθλητικά

Η Φιορεντίνα νίκησε με 2-0 την Βικτόρια Πλζεν στην παράταση και η Άστον Βίλα “λύγισε” στα πέναλτι με 4-3 τη Λιλ, μετά το 2-1 στην κανονική διάρκεια, για να γίνουν οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν πρώτες στα ημιτελικά του Conference League.

Στη Φλωρεντία, μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα, Φιορεντίνα και Βικτόρια Πλζεν αναδείχθηκαν ξανά ισόπαλες με το ίδιο σκορ, αλλά αυτή τη φορά το ματς είχε παράταση και εκεί οι “Βιόλα” σκόραραν δις με Γκονζάλες και Μπιράγκι για να φθάσουν στη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League.

Οι Πολωνοί είχαν μείνει πάντως και με παίκτη λιγότερο από το 67ο λεπτό, μετά την αποβολή του Καντού με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στη Γαλλία αντίστοιχα, η Άστον Βίλα βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ματς, αλλά με γκολ του Κας στο 87′ “πάγωσε” τη Λιλ και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι.

Εκεί οι “χωριάτες” ήταν πιο εύστοχοι και επικράτησαν με 4-3, για να πανηγυρίσουν με επικό τρόπο, την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του Conference League.

To άρθρο Conference League: Πρόκριση στην παράταση για τη Φιορεντίνα και στα πέναλτι για την Άστον Βίλα δημοσιεύτηκε στο NewsIT .