Τεχνολογία

Βόλεϊ γυναικών: Ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-1 από την έδρα του Παναθηναϊκού και «αγκάλιασε» τον τίτλο!

Με τις Μίλιτσα Κούμπουρα, Μικαέλα Μλεΐνκοβα και Μπιάνκα Φαριόλ να κυριαρχούν σε επίθεση και μπλοκ, η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού νίκησε και στον δεύτερο τελικό της Volley League Γυναικών τον Παναθηναϊκό -αυτή τη φορά με 3-1 σετ στο κλειστό του Μετς- έκανε το 2-0 στις νίκες κι «αγκαλιάζει» πλέον τον εφετινό τίτλο. Το Σάββατο (20/4) στις 19:00 στο «Μελίνα Μερκούρη» ο τρίτος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες που είτε θα «στέψει» πρωταθλήτριες τις «ερυθρόλευκες» για 9η φορά στην Ιστορία τους (και πρώτη μετά το 2020), είτε θα δώσει την ευκαιρία στον πρωταθλητή των δύο τελευταίων σεζόν Παναθηναϊκό να μειώσει σε 1-2.

Ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς τον έλεγχο του πρώτου σετ και άρχισε να «χτίζει» μία σημαντική διαφορά απ’ τον Παναθηναϊκό που είχε σοβαρά «θέματα» πάνω στο φιλέ. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 6-12 χάρις στην Εμμανουηλίδου και τα σερί μπλοκ της Φαριόλ. Οι «πράσινες» επέστρεψαν μειώνοντας σε 11-12 με άσο της Γκρόθες, όμως ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα 4 πόντων (12-16) με το πέρασμα της Κούμπουρα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Με σερί πόντους απ’ την Κάρκασες ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 16-17, όμως ένα νέο «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα απ’ το 18-19 οδήγησε στο 18-24 και τελείωσε το πρώτο σετ για τον Ολυμπιακό στο 19-25 με τον πόντο της Μλεΐνκοβα.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά μικρές διαφορές τριών πόντων (1-4 και 2-5), ωστόσο το ανέβασμα της Κάρκασες και τα περάσματα της Γκρόθες έφεραν τις «πράσινες» σε ισορροπία (13-13). Ένα 4-0 του Παναθηναϊκού απ’ το 16-15 του έδωσε αβαντάζ 5 πόντων (20-15) με πρωταγωνίστριες τις Γκρόθες και Άτκινσον και του χάρισε το δεύτερο σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες» πήραν εξαρχής ένα σημαντικό προβάδισμα 6 πόντων (2-8) με σερί πόντους απ’ την Κούμπουρα και την Μλεΐνκοβα. Ο Ολυμπιακός πήγε στο 9-17, όμως ο Παναθηναϊκός άρχισε να ροκανίζει σιγά-σιγά τη διαφορά, μειώνοντας στον πόντο με άσο της Κάρκασες. Οι τελευταίοι πόντοι του σετ εξελίχθηκαν σε μία μάχη ανάμεσα στην Κάρκασες και την Κούμπουρα, με την τελευταία να δίνει τον καθοριστικό πόντο στον Ολυμπιακό που έφτασε στο 23-25.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι πήραν απ’ το ξεκίνημα ένα τεράστιο προβάδισμα με 0-7, κυριαρχώντας απόλυτα με τις Μλεΐνκοβα κι Εμμανουηλίδου. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τις Σαμαντάν και Κάρκασες (6-10), όμως οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο σε υποδοχή και σερβίς, φτάνοντας στο 8-18 από λάθος της Άτκινσον. Η Μλεΐνκοβα συνέχισε να είναι ασταμάτητη στην «ερυθρόλευκη» επίθεση και με ένα ωραίο τελείωμα κι έναν άσσο, έφερε τον Ολυμπιακό στο 12-23. Την… σκυτάλη πήρε στο φινάλε η Κούμπουρα και με άλλους δύο προσωπικούς πόντους της διαμόρφωσε το 15-25 και το τελικό 1-3 για την ομάδα του Πειραιά.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 23-25, 15-25

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου

Volley League Γυναικών – Τελικοί

Πρώτος τελικός – Σάββατο 13 Απριλίου 2024

«Μελίνα Μερκούρη» Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-2 (25-20, 22-25, 25-09, 21-25, 18-16)