Αθλητικά

Ligue 1: Σαρωτική η Παρί Σεν Σερμέν 4-1 τη Λιόν

Επιβλητική νίκη, με 4-1 πέτυχε η Παρί Σεν Σερμέν επί της Λιόν, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Ligue 1. Με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα και την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πέτυχε και τα τέσσερα γκολ της στο α΄ μέρος! Έφτασε, έτσι τους 66 βαθμούς και βρίσκεται στο +11 από τη δεύτερη Μονακό, στο +13 από την τρίτη Μπρεστ και +14 από την τέταρτη Λιλ. Εκτός των θέσεων που εξασφαλίζουν συμμετοχή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις παρέμεινε η Λιόν. Στο 3ο λεπτό, μετά από γύρισμα ο Μάτιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Παρί, ενώ στο 6ο λεπτό,μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ασένσιο, πρώτη κεφαλιά του Μπαρκολά και τελείωμα του Μπεράλδο, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Γκονσάλο Ράμος έκανε το 3-0 στο 32’, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χακίμι. Η Λιόν, στο 37’, μείωσε με τονΝουάμα σε 3-1. Ο Ράμος σκόραρε ξανά στο 42’, με προβολή, από ασίστ του Ασένσιο.

Ισόπαλες 2-2 αναδείχτηκαν η Τουλούζ και η Μαρσέιγ, με τη δεύτερη να έχει τρεις περισσότερους βαθμούς και αγώνα λιγότερο. Το σκορ άνοιξε στο 38΄ ο Ονάνα για τη Μαρσέιγ. Στο 45’+1′ ο Νικολάισεν ισοφάρισε για την Τουλούζ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 82′ με γκολ του Γκοχό. Όμως, στο 90’+6′ ο Μουμπανιά έδωσε τον έναν βαθμό στους φιλοξενούμενους.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Η Μονακό νίκησε στο ντέρμπι στην έδρα της Μπρεστ με 2-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ξεπερνώντας τους γηπεδούχους. Η ομάδα του πριγκιπάτου πήρε τη σημαντική νίκη με τα γκολ των Ζακάρια (40′) και Μιναμίνο (48′).

Νωρίτερα, η Λιλ εμφανίστηκε εμφανώς επηρεασμένη από τον αποκλεισμό στο Conference league από την Αστον Βίλα, αλλά έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει τη σημαντική νίκη επί της Στρασμπούρ με 1-0 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ντέιβιντ στο 12ο λεπτό. Στο μεταξύ η Μετς νίκησε στην έδρα της Χάβρης με 1-0 και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που παραμένουν σε επισφαλή θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ής αγωνιστικής και η βαθμολογία της γαλλικής Ligue 1 έχουν ως εξής:

Νις-Λοριάν 3-0 (22΄ Σανσόν, 53΄ Μπογκά, 89΄ Γκεσάν)

Ναντ-Ρεν 0-3 (66′ Καλιμουεντό, 76′ πεν. Μπουριγκό, 90’+ Γκουϊρί)

Λανς-Κλερμόν 1-0 (3΄ Σοτοκά)

Λιλ-Στρασμπούρ 1-0 (12′ Ντέβιντ)

Ρεμς-Μονπελιέ 1-2 (66′ Αγκμπάντου-26′ Σανιάν, 86′ Σουλεϊμάν)

Χάβρη-Μετς 0-1 (46′ Μικαταουτάτζε)

Μπρεστ-Μονακό 0-2 (40′ Ζακάρια, 48′ Μιναμίνο)

Τουλούζ-Μαρσέιγ 2-2 (45’+1′ Νικολάισεν, 82′ Γκοχό – 38′ Ονάνα, 90’+6′ Μουμπανιά)

Παρί Σεν Ζερμέν-Λιόν 4-1 (3΄αυτ. Μάτιτς, 6′ Μπεράλδο, 32′, 42′ Ράμος – 37′ Νουάμα)