Αθλητικά

Επεισοδιακό ήταν το Grand Prix της Formula 1 στην Αυστρία, με τους Φερστάπεν και Νόρις να παλεύουν για την κορυφή και τη νίκη να καταλήγει τελικά με αναπάντεχο τρόπο στον Ράσελ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σύγκρουση των δύο πιλότων που ήταν μπροστά του.

Αγώνας εκπλήξεων και ανατροπών ήταν το Grand Prix της Formula 1 στην Αυστρία με τον Τζορτζ Ράσελ να τερματίζει πρώτος, εκμεταλλευόμενος ένα τραγικό λάθος του Μαξ Φερστάπεν.

Ο Ολλανδός -τρις- παγκόσμιος πρωταθλητής, (Red Bull), συγκρούστηκε με τον Λάντο Νόρις, ενώ προηγούνταν, και ο Βρετανός οδηγός αντίκρισε απρόσμενα πρώτος την καρό σημαία στην πίστα στο Red Bull Ring, 11ου αγώνα του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Αυστραλό, Οσκαρ Πιάστρι (McLaren) και τον Κάρλος Σάινθ Τζούνιορ (Ferrari) στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο Φερστάπεν τερμάτισε τελικά στην πέμπτη θέση, ενώ ο Νόρις δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα.

Όλα έδειχναν ότι ο Ράσελ θα τερμάτιζε στην τρίτη θέση, αλλά έξι γύρους πριν το πέσιμο της καρό σημαίας, ο Βρετανός ξετύλιξε το δώρο της σύγκρουσης του Φερστάπεν με τον Νόριτς, και πανηγύρισε μία αναπάντεχη νίκη , που είναι η δεύτερη για τον ίδιο και η πρώτη για την ομάδα μετά το 2022.

Αναπάντεχο ήταν το βάθρο και για τους Πιάστρι και Σάινθ, ενώ στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Χάμιλτον. Πέρα από τον Νόρις στους μεγάλους χαμένους ήταν και ο Λεκλέρ, ο οποίος βρέθηκε στην 11η θέση.

To άρθρο Formula 1: Χαμός στο Grand Prix της Αυστρίας με σύγκρουση Φερστάπεν – Νόρις και νικητή τον Ράσελ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .