Αθλητικά

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ άγχωσε τον Παναθηναϊκό, αλλά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν “λύγισε” τους Ισραηλινούς μέσα στο ΟΑΚΑ. Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 95-79, ισοφάρισαν τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague (1-1) με τους Σλούκα και Παπαπέτρου να κάνουν “μεγάλο” ματς. Ατομικό ρεκόρ πόντων ο Έλληνας γκαρντ στη διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του φετινή νίκη κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας μέσα στο ΟΑΚΑ με 95-79, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, πριν αυτή μεταφερθεί στο Βελιγράδι (εκεί αγωνίζονται οι Ισραηλινοί).

Με ηγέτη τον απίθανο Κώστα Σλούκα που έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους, οι “πράσινοι” νίκησαν εμφατικά και θα πάνε Βελιγράδι για το break που θα τους δώσει προβάδισμα πρόκρισης! “Μεγάλη” εμφάνιση από τον Ιωάννη Παπαπέτρου που έκανε φετινό ρεκόρ παραγωγικότητας με 15 πόντους.

Το παιχνίδι…

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε ένα καλό ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ, με τον Κόεν να έχει 2.2 από το τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός πήρε αρχικά πόντους μόνο από κοντά, αλλά το τρίποντο του Ναν τον έφερε στο -1 (7-8). Αμυντικά, η ομάδα του Αταμάν άργησε να βρει ρυθμό. Όταν όμως “ανέβηκε” και σε αυτό τον τομέα, κατάφερε να πάρει και το πρώτο του προβάδισμα στο ματς, με τον Ναν να σκοράρει από το τρίποντο για το 14-12. Ο Κόεν έγινε όμως διψήφιος πολύ γρήγορα, κάνοντας το 14-14 πριν το τηλεοπτικό τάιμ άουτ.

Οι Ισραηλινοί παρέμειναν εύστοχοι (12/16 σουτ στην περίοδο), διατηρώντας μικρό προβάδισμα στο ΟΑΚΑ. Απ’ την άλλη, ο Μήτογλου ήταν αυτός που πήρε επιθετικές προσπάθειες για τους γηπεδούχους. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ολοκλήρωσε την υποδειγματική της περίοδο προηγούμενη με 8 πόντους (20-28) και το τρίποντο του Ριβέρο. Ο Παναθηναϊκός “μέτρησε” ένα φάουλ στο δεκάλεπτο, κάτι που δείχνει το πόσο… soft ήταν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ένα σερί 5-0 στη δεύτερη περίοδο, το οποίο σταμάτησε ο Μπλατ (25-31). Η ομάδα του Αταμάν κυκλοφόρησε γρήγορα την μπάλα (Σλούκας και Βιλντόζα βοήθησαν σε αυτό) και το χουκ του Καλαϊτζάκη έφερε τη διαφορά στους τρεις πόντους (30-33). Το “τριφύλλι” δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, έχοντας τρία απανωτά άστοχα σουτ τριών πόντων!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν είχε την ίδια ευκολία στο σκοράρισμα, αφού ο Παναθηναϊκός έγινε πιο “σκληρός” αμυντικά και έφτασε στο -1 με το τρίποντο του Σλούκα (35-36). Οι Ισραηλινοί έδειξαν να “λυγίζουν” από τον Έλληνα γκαρντ. Ο ηγέτης των “πρασίνων” σημείωσε δυο ακόμα τρίποντα (πέτυχε 11 σερί πόντους) και έστειλε τον Παναθηναϊκό στο 41-38. Παπαπέτρου και Λεσόρ μπήκαν στην “εξίσωση” και έστειλαν τη διαφορά στο +11 (49-38). Το 51-39 του ημιχρόνου έκανε τον κόσμο των γηπεδούχων να… ηρεμήσει, μετά το κακό ξεκίνημα της ομάδας.

Ο Παπαπέτρου συνέχισε να δίνει λύσεις στον Παναθηναϊκό (αμυντικά και επιθετικά) και στην τρίτη περίοδο. Η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε ώθηση το “τριφύλλι”, σε μια περίοδο που ο Μήτογλου πήρε και πάλι επιθετικές προσπάθειες. Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ο Μπράουν και ο Μπλατ έδειξαν να το “παλεύουν” και να σκοράρουν. Προς το τέλος της περιόδου ο Κώστας Σλούκας πήρε και πάλι το “όπλο” του, πριν καθίσει στον πάγκο, φτάνοντας τα τέσσερα φάουλ. Οι Ισραηλινοί, πάντως, “ψαλίδισαν” λίγο τη διαφορά, διαμορφώνοντας το 71-60 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ολοκλήρωσε ένα σερί 12 πόντων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έφτασε στο -5 από τον Παναθηναϊκό (71-68), με τρομερή εμφάνιση του Ριβέρο. Το καλάθι του Λεσόρ ήταν το πρώτο μετά από αρκετές κακές προσπάθειες, ενώ ακολούθησε και ένα από τον Σλούκα (75-70).

Το ματς είχε γίνει ξανά.. ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό όμως να βρίσκει και πάλι λύσεις μέσα από την καλή του άμυνα. Την κατάλληλη στιγμή, ο Λεσόρ “φώναξε” στην επίθεση (πήρε και αρκετά φάουλ). Το τρίποντο του Παπαπέτρου ανέβασε τη διαφορά στο +12 (82-70), ο Σλούκας σκόραρε και πάλι και έκανε ρεκόρ στη Euroleague και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 5, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 29 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκραντ 3, Ναν 10 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 2 (2 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 12 (3 ριμπάουντ), Γουέμπ 2 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 18 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Ριβέρο 9 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κοέν 12 (2/3 τρίποντα), Τόμασον, Νίμπο 6 (3 ριμπάουντ), Μπλατ 11 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κόλσον 6 (4 ριμπάουντ)

Το πρόγραμμα της σειράς:

Game 1: Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-91

Game 2: (25/04, 21:15) Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79

Game 3: (30/04, 20:00) Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός

Game 4: (αν χρειαστεί, 02/05, 21:45) Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός

Game 5: (αν χρειαστεί 08/04) Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τελ Αβίβ

To άρθρο Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Αντίδραση με ρεκόρ από Κώστα Σλούκα και 1-1 στη σειρά των πλέι οφ πριν το Βελιγράδι δημοσιεύτηκε στο NewsIT .