Αθλητικά

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ θύμισε επιθετικό… υπερόπλο κόντρα στην Γουλβς, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε σε άνετη εντός έδρας νίκη (5-1) και -με παιχνίδι λιγότερο από την πρωτοπόρο, Άρσεναλ- κρατήθηκε στο -1 από την κορυφή στην Premier League.

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να κάνει… όργια, σημειώνοντας τέσσερα γκολ, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 5-1 της Γουλβς και επέστρεψε στο -1 από την πρωτοπόρο, Άρσεναλ, με ένα ματς λιγότερο.

Λίγες ώρες μετά το 3-0 της Άρσεναλ επί της Μπόρνμουθ, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα απάντησαν με ένα ηχηρό «τρίποντο» που τους έφερε σε απόσταση αναπνοής από τους Βορειολονδρέζους στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά με ένα ματς λιγότερο.

Ο Χάαλαντ, ο οποίος αύξησε στα 25 τα τέρματα του στο εφετινό πρωτάθλημα, άνοιξε το σκορ στο 12΄ από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 35΄ διαμόρφωσε το 2-0, αξιοποιώντας τη σέντρα του Ρόντρι.

Ο 23χρονος Νορβηγός έγραψε το 3-0 λίγο πριν το ημίχρονο και πριν ο Χι-Τσαν μειώσει σε 3-1 στο 53΄. Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα, ο Χάαλαντ «γκρέμισε» τα όνειρα των φιλοξενούμενων για επιστροφή σημειώνοντας το τέταρτο του γκολ στον αγώνα. Στο 85΄ ο Αλβάρες διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 36ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (3/5)

Λούτον-Έβερτον 1-1

(31′ Αντεμπάγιο – 24′ πεν. Κάλβερτ-Λιούιν)

Σάββατο (4/5)

Άρσεναλ-Μπόρνμουθ 3-0

(43′ Σάκα, 70′ Tροσάρ, 90’+7′ Ράις)

Μπέρνλι-Νιούκαστλ 1-4

(87′ Ο’ Σέι -19′ Γουίλσον, 35′ Λόνγκσταφ, 40′ Γκιμαράες, 55′ Ίσακ)

Μπρέντφορντ-Φούλαμ 0-0

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3

(17′ Μπρέρεντον – 27′ 68′ Χάντσον Οντόι, 51′ Γέιτς)

Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 5-1

(12′, 35′, 45+3′, 54′ Χάαλαντ, 85′ Άλβαρεζ – 53′ Χουάνγκ Χι-Τσαν)

Κυριακή (5/5)

Μπράιτον-Αστον Βίλα (16:00)

Τσέλσι-Γουέστ Χαμ (16:00)

Λίβερπουλ-Τότεναμ (18:30)

Δευτέρα (6/5)

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22:00)

To άρθρο Μάντσεστερ Σίτι – Γουλβς 5-1: Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έβαλε τέσσερα γκολ και η ομάδα του Γκουαρντιόλα ετοιμάζεται για την κορυφή δημοσιεύτηκε στο NewsIT .