Τεχνολογία

WorldSBK Assen: Razgatlioglu – BMW παίρνουν την πρώτη τους νίκη

Του Νεκτάριου Διατσίδη

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ήταν ένας αξέχαστος Αγώνας στο WorldSBK μετά από βροχή στη μέση του Αγώνα που πρόσθεσε μια επιπλέον πρόκληση.
Ο Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) κέρδισε την πρώτη του νίκη στο TT Circuit Assen με εντυπωσιακό στυλ μετά από βροχή στη μέση του Αγώνα που προσέφερε άφθονο ενθουσιασμό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike MOTUL FIM. Ο Τούρκος σταρ ξεκίνησε από την 9η θέση στο grid, αλλά έκανε γρήγορη πρόοδο για να βρεθεί στο βάθρο, πριν παλέψει με τον Πρωταθλητή Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) για τη νίκη κατά τη διάρκεια του Pirelli Dutch Round στον 950ο Αγώνα του WorldSBK.

ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ: Ο Razgatlioglu ανεβαίνει, ο Locatelli προκαλεί
Όταν έσβησαν τα φώτα, ο Bautista ξεκίνησε πολύ καλά από την πρώτη θέση στο grid, όπως και ο συναθλητής του Nicolo Bulega δίπλα του με το #1 να κρατά την 1η θέση στον πρώτο γύρο. Ο αναβάτης σε δράση ήταν ο Andrea Locatelli (Pata Prometeon Yamaha) καθώς πέρασε από την 6η στη 2η θέση στον πρώτο γύρο και προκάλεσε τον Bautista. Ωστόσο, ο ‘Loka’ σύντομα βρέθηκε πίσω από τον Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) ο οποίος ήταν αποφασισμένος να διεκδικήσει το πρώτο βάθρο και μετά τον Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team), καθώς ο Τούρκος σταρ πάλεψε από την 9η έως την 3η θέση και μετά στην 1η.
Στον 6ο γύρο, ο Razgatlioglu πέρασε στη 2η θέση καθώς προσπέρασε τον Gardner, με τον Τούρκο να έχει γενικά καλύτερο ρυθμό έναντι του Bautista, αν και η μάχη τους κόστιζε χρόνο. Στο τέλος του 7ου γύρου, ο Razgatlioglu έκανε την κίνησή του για την 1η θέση περνώντας το #1 στο τελευταίο εσάκι κάτω από φρενάρισμα, κίνηση σήμα κατατεθέν του «El Turco».
Η βροχή άρχισε να πέφτει στον 8ο γύρο με τις λευκές σημαίες να δείχνουν ότι οι αναβάτες μπορούσαν να αλλάξουν ελαστικά αν ήθελαν, αν και κανείς δεν πέρασε αμέσως στα pits. Σε άλλο σημείο, ο Locatelli πέρασε τον Gardner στον 8ο γύρο για το βάθρο, αν και ο Gardner απάντησε έναν γύρο αργότερα και ο Bautista ξαναπήρε την 1η θέση στον 9ο γύρο με μια υπέροχη προσπέραση στον Razgatlioglu.

Ο Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) ήταν αποφασισμένος να διεκδικήσει το πρώτο βάθρο και τελικά το κατάφερε

Η ΒΡΟΧΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ: κατακτώντας τις συνθήκες
Με τη βροχή να πέφτει πιο δυνατά, ήταν η μοτοσυκλέτα Yamaha του Gardner που είχε το πλεονέκτημα ρυθμού, περνώντας τον Bautista στο τελευταίο εσάκι για να πάρει το προβάδισμα και να υποβιβάσει τον Bautista στη 2η, προτού ο Locatelli προχωρήσει μπροστά από τον κυρίαρχο Πρωταθλητή. Το #55 σύντομα προηγήθηκε με μια επιθετική κίνηση στον Gardner στη στροφή 8 πριν τον ακολουθήσει ο Bautista, με το Νο 1 να ασκεί πίεση στον «Loka», προσπερνώντας τον στην γραμμή εκκίνησης στον 16ο γύρο, όταν ο Ιταλός βγήκε εκτός πίστας. Σύντομα, ο Razgatlioglu που ήταν πίσω, πέρασε μπροστά από τον Bautista στο Geert Timmer Chicane παίρνοντας το προβάδισμα, με τον Gardner να ακολουθεί το ζευγάρι. Με τέσσερις γύρους να απομένουν για να τελειώσουν τον Αγώνα, οι διαφορές μεγάλωσαν λίγο, αλλά παρέμειναν κοντά, με τον Razgatlioglu να σημειώνει λίγο μεγαλύτερη διαφορά, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στον Πρωταθλητή του 2021 να διατηρήσει τη θέση και να πάρει τη νίκη, την τρίτη του  στη σεζόν, καθώς και την πρώτη νίκη του και της BMW στην Ολλανδική έδρα. Ο Bautista κατέλαβε τη 2η θέση, προχωρώντας στα 96 βάθρα και τρία πίσω από τον Chaz Davies στη λίστα όλων των εποχών, ενώ ο Gardner κράτησε τελικά το πρώτο του βάθρο WorldSBK μετά από πολλούς τερματισμούς στην 4η θέση και το πρώτο του βάθρο σε οποιαδήποτε κατηγορία από το Grand Prix του 2021 στην Algarve. Έγινε ο πρώτος Αυστραλός στο βάθρο μετά τον 1ο Αγώνα στο Misano το 2010, όταν ο Troy Corser ήταν στο βάθρο.

Ο Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) συγχαίρει τον νικητή, από την 6η θέση, πριν υποχωρήσει 9ος μετά από ποινή

ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΕΚΤΟΣ: Ο Iannone παίρνει την κορυφαία θέση για ανεξάρτητο αναβάτη, ο van der Mark τιμωρήθηκε
Ο Andrea Iannone (Team GoEleven) βρισκόταν σε δράση καθ’ όλη τη διάρκεια του Αγώνα καθώς προχώρησε στη διεκδίκηση του βάθρου, αλλά έπρεπε να συμβιβαστεί με την 4η θέση μπροστά από τον 5ο Locatelli, ο οποίος παρόλο που κατά καιρούς οδηγούσε τον Αγώνα, τερμάτισε μόλις ένα δέκατο πίσω από τον Iannone. Ο Sam Lowes (ELF Marc VDS Racing Team) κατέκτησε την 6η θέση και απείχε μόλις ένα δέκατο από τον Ολλανδό μπροστά, με τον Βρετανό να εκμεταλλεύεται τις δύσκολες συνθήκες για να ανέβει στην 6η. Αρχικά κατατάχθηκε στην 7η θέση, αλλά μια ποινή τριών δευτερολέπτων για τον Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) επειδή δεν έχασε ούτε δευτερόλεπτο στο τελευταίο εσάκι όταν βγήκε από την πίστα τον ανέδειξε στην πρώτη εξάδα.

FIGHT BACK: Ο Aegerter στην πρώτη οκτάδα, ο Vierge διεκδικεί τη 10η θέση
Το πέναλτι του Van der Mark ανέβασε τον Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) στην 7η θέση και τον Bulega στην 8η, με το #11 να υποχωρεί κατά τη διάρκεια του Αγώνα των 21 γύρων παρά το δυνατό του ξεκίνημα. Ο Van der Mark κατατάχθηκε στην 9η θέση μετά την ποινή του, αλλά ο τερματισμός στην 6η θα τον ευχαριστήσει, όπως επίσης και την BMW, δείχνοντας ένα άλλο σημάδι της προόδου που έχει κάνει ο Γερμανός κατασκευαστής αυτή τη σεζόν. Ο Xavi Vierge (Team HRC) τερμάτισε ως ο κορυφαίος αναβάτης της Honda με τη 10η θέση, ισοφαρίζοντας την καλύτερή του επίδοση στη σεζόν.

ΣΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ: το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν για τον Mackenzie
Ο Tarran Mackenzie (PETRONAS MIE Racing Honda) ανέβασε την επίδοσή του στις δύσκολες συνθήκες, κατακτώντας την 11η θέση για το καλύτερο του αποτέλεσμα για το 2024, τερματίζοντας μόλις ένα δέκατο πίσω από τον Vierge μπροστά του. Ήταν επίσης δύο δευτερόλεπτα μακριά από τον Αμερικανό αναβάτη Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW) στη 12η θέση, με το #31 να βρίσκεται κοντά στην πρώτη δεκάδα σε αρκετά σημεία στον Αγώνα. Ο Michael Ruben Rinaldi (Team Motocorsa Racing) κατέκτησε τη 13η θέση με τον Philipp Oettl (GMT94 Yamaha) στην 14η θέση και τον Tito Rabat (Kawasaki Puccetti Racing) να ολοκληρώνει τις θέσεις που βαθμολογούνται.

ΑΠΛΑ ΕΧΑΣΑΝ: Ο Spinelli κοντά σε περισσότερους βαθμούς, ο Rea και ο Lowes συγκρούονται
Ο Nicholas Spinelli (Barni Spark Racing Team) ήταν μόλις 0,087 δευτερόλεπτα από τους βαθμούς στον 2ο Αγώνα, αλλά έπρεπε να συμβιβαστεί με τη 16η θέση σε αυτό που ήταν ένα αξέχαστο Σαββατοκύριακο για το #24. Ο Bradley Ray (Yamaha Motoxracing WorldSBK Team) ήταν 17ος με τον Axel Bassani (Kawasaki Racing Team WorldSBK) στην 18η. Ο Ιταλός είχε μια μεγάλη στιγμή στο τελευταίο τμήμα της πίστας που τον έριξε κάτω στην κατάταξη. Ο Scott Redding (Bonovo Action BMW) απολάμβανε το καλύτερο Σαββατοκύριακο του 2024, αλλά τελείωσε στο χαλίκι όταν έπεσε στη στροφή 17. Στην αρχή του 10ου γύρου, ο Rea και ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) συγκρούστηκαν στη στροφή 1 τερματίζοντας την πρόοδό τους, με τον Lowes να αποσύρεται και να μεταφέρεται στο ιατρικό κέντρο για έλεγχο της κατάστασής του, ενώ ο Rea μπήκε ξανά στην πίστα στην 20η θέση όπου ήταν τελευταίος προτού αγωνιστεί για να διεκδικήσει τη 19η θέση, μπροστά από τον Adam Norrodin (PETRONAS MIE Racing Honda).