Τεχνολογία

Απίστευτο παιχνίδι με 12 γκολ στην Κύπρο: Καρμιώτισσα και Οθέλλος ήρθαν ισόπαλοι…6-6!

Ένα καταπληκτικό σε εξέλιξη και σκορ παιχνίδι προσέφεραν η Καρμιώτισσα κι ο Οθέλλος Αθηαίνου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής των κυπριακών play out, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 6-6 και τους γηπεδούχους να «επιστρέφουν» απ’ το 1-5, σημειώνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Και να παίρνουν έναν πολύ σημαντικό βαθμό, που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στην οριστική παραμονή τους στην κατηγορία.

Ο «καταδικασμένος» Οθέλλος έκανε ό,τι ήθελε ως το 50ό λεπτό. Μολονότι η Καρμιώτισσα προηγήθηκε στο 3′ με τον Κοβάτσεβιτς, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους που σημείωσαν πέντε γκολ με τους Σλάβικ (8′, 43′), Σούτο (25′) και Πιχ (38′, 48′).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Η Καρμιώτισσα μείωσε σε 3-5 με το εύστοχο πέναλτι του Κατσαντώνη στο 53′ και το γκολ του Ντουμπιά στο 61′, με τον Ναρντίνι να αυξάνει ξανά το προβάδισμα του Οθέλλου στο 67′ σε 3-6. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει, ωστόσο, την τελευταία λέξη τους. Στο 84′ ο Ματέου μείωσε σε 4-6, για να έρθουν άλλα δύο γκολ του Κατσαντώνη (90’+2′ πέν., 90’+7′) και να διαμορφώσουν το εντυπωσιακό 6-6.

Αντίστοιχα εντυπωσιακό ήταν λίγο αργότερα και το παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕΛ Λεμεσού και τη Νέα Σαλαμίνα που βήκε νικητές τους γηπεδούχους με 5-4 και τους ανέβασε στην 8η θέση της βαθμολογίας. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Μίντσεφ (13′, 28′, 86′), Σιλβέστρος (58′) και Μακρής (90’+6′), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Παπαγεωργίου (54′), Μιγκελίτο (68′) και Νάρσινγκ (80′ πέν., 89′ πέν.).