Τεχνολογία

Champions League: Στα ημιτελικά μετά από τέσσερα χρόνια η Μπάγερν, 1-0 την Άρσεναλ

Έπειτα από τρεις σερί αποκλεισμούς στην προημιτελική φάση του Champions League (2021 από την Παρί ΣΖ, 2022 από τη Βιγιαρεάλ, 2023 από τη Μάντσεστερ Σίτι), η Μπάγερν νίκησε την Άρσεναλ στην «Allianz Arena» με 1-0 και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα στο «Emirates», προκρίθηκε στους ημιτελικούς για πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια και την τελευταία χρονιά που κατέκτησε το τρόπαιο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας ελάχιστα ρίσκα στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να μην δώσουν την ευκαιρία η μία στην άλλη για να κάνει πρώτη τη «ζημιά». Οι Βαυαροί είχαν την πρώτη μεγάλη στιγμή με τον Μουσιάλα στο 24′, αλλά ο Ράγια έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά.

Στο 31′ ήταν η σειρά του Νόιερ για να κάνει μεγάλη επέμβαση στην προσπάθεια του Μαρτινέλι, ενώ στο 47′ ο Γκορέτσκα «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι των «κανονιέρηδων». Στο 63′ ήρθε το γκολ για την Μπάγερν, όταν από εξαιρετική σέντρα του Γκερέιρο, ο Κίμιχ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, κάνοντας το 1-0 για τη γερμανική ομάδα.

Η Άρσεναλ δεν είχε πολλές δυνάμεις για να ψάξει γκολ ισοφάρισης και να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση, με την Μπάγερν να κάνει εξαιρετική διαχείριση και να φτάνει εντέλει στη νίκη και την πρόκριση στους «4», βρίσκοντας… αποκούμπι στο Champions League, μετά από μία «τραυματική» σεζόν στην Bundesliga.