Τεχνολογία

Euroleague: Η Μονακό ισοφάρισε (93-88) τη σειρά στο… θρίλερ με τη Φενέρμπαχτσε

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη Game 2 στα πλέι οφ της Euroleague, η Μονακό κατάφερε αυτή τη φορά να υπερασπιστεί την έδρα της απέναντι στη Φενέρμπαχτσε και να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1, πριν αυτή μεταφερθεί στην Πόλη, όπου θα διεξαχθούν τα Games 3 & 4. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 93-88 της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και η σειρά αρχίζει από το… μηδέν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και με την παραγωγικότητα στα ύψη από το πρώτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό, να βρεθούν στο +10 (31-21) στο 10΄ και να πάρουν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (54-50).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ωστόσο, με τον Ντόρσεϊ να βρίσκει ρυθμό από τα 6,75 στο τρίτο δεκάλεπτο και την τουρκική άμυνα να ενεργοποιείται, η Φενέρ έτρεξε σε αυτό το διάστημα επιμέρους σκορ 11-24, σημειώνοντας την ανατροπή και κλείνοντας την περίοδο στο +9 (65-74), μετά από καλάθι του Παπαγιάννη.

Στον… επίλογο, όμως, του αγώνα, η Μονακό είχε μία… τρίποντη απάντηση σε κάθε προσπάθεια εξασφάλισης διαφοράς ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους και σταδιακά άρχισε να μαζεύει και πάλι τη διαφορά, πριν ο Οκόμπο το πάρει… προσωπικά, σημειώσει την ανατροπή και δώσει την σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Λόιντ. Ο τελευταίος μάλιστα «σφράγισε» τη νίκη από τα 6,75 στα 11΄΄ για τη λήξη, όταν έγραψε το τελικό, όπως εξελίχθηκε, 93-88.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας με 18 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους. Στους 13 σταμάτησε ο Έλι Οκόμπο, σε μία βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς έμεινε στα… ρηχά (8π.).

Από τη Φενέρ, που είδε τον Σερτάκ Σανλί να αποχωρεί από την πρώτη περίοδο με τραυματισμό μετά από σύγκρουση που είχε με τον Τζον Μπράουν, προσπάθησαν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σκότι Ουίλμπεκιν με 25 (6/8τρ.) και 23 (6/14τρ.) πόντους, αντίστοιχα.

Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 25 λεπτά με απολογισμό 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης μέτρησε σε 25 λεπτά 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 54-50, 65-74, 93-88

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (2/5 τρίποντα), Λόιντ 15 (2/3 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 8 (3 ριμπάουντ), Μπράουν 11, Ντιαλό 8, Κορνελί, Τζαϊτέ 2, Μοτιεγιούνας 18 (3/4 τρίποντα), Ουοτάρα, Στρέιζελ 5 (1), Χολ 5, Τζέιμς 8 (2/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 23 (6/14 τρίποντα), Σανλί, Παπαγιάνννης 6 (6 ρμπάουντ, 5 ασίστ), Χέιζ-Ντέιβις 10 (6 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς 2, Νουά, Πιερ 8 (2/3 τρίποντα), Γκούντουριτς 5 (1/2 τρίποντα), Καλάθης 7 (7 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 25 (6/8 τρίποντα), Μάνταρ, Σεστίνα 2.