Αθλητικά

Η Φιορεντίνα κατάφερε να “παγώσει” στο φινάλε την Κλαμπ Μπριζ και με την ισοπαλία 1-1 να πάρει τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του Conference League, που θα γίνει φέτος στην OPAP Arena στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Μετά την οριακή νίκη της με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι, όπου και πέτυχε το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις, η Φιορεντίνα βρήκε ξανά ένα τέρμα στο τέλος, αυτή τη φορά με πέναλτι, για να αποτρέψει την παράταση κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ και να “τσεκάρει” το εισιτήριο για τον τελικό του Conference League.

Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ στη ρεβάνς των ημιτελικών του Conference League, με τον Ντε Κάιπερ να σκοράρει στο 20′ και να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά ο Μπελτράν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 85′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και χάρισε στους “Βιόλα” την ιστορική πρόκριση.

Στον τελικό του Conference League, η Φιορεντίνα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό ή την Άστον Βίλα.

To άρθρο Κλαμπ Μπριζ – Φιορεντίνα 1-1: Με πέναλτι στο φινάλε η πρόκριση των Ιταλών στον τελικό του Conference League δημοσιεύτηκε στο NewsIT .