Αθλητικά

Επιβλητική νίκη και στο 2-2 η σειρά των πλέι οφ της Euroleague

Ο Ολυμπιακός ήταν “καταιγιστικός” κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο τέταρτο παιχνίδι των πλέι οφ της Euroleague και πήρε μία εύκολη και ευρεία νίκη με 92-58, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά, η οποία οδηγείται πλέον σε “τελικό” πρόκρισης στη Βαρκελώνη.

Με τρομερή άμυνα στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός εξουδετέρωσε όλα τα επιθετικά “όπλα” της Μπαρτσελόνα και ο ίδιος “πυροβόλησε” στην επίθεση με ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ και Φαλ να είναι οι κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι Πειραιώτες άφησαν έτσι πίσω τους το… σοκ του μπρέικ στο προηγούμενο παιχνίδι και φέρνοντας τη σειρά των πλέι οφ στο 2-2 θα πάνε στην έδρα των “μπλαουγκράνα” για ένα διπλό που θα τους χαρίσει την πρόκριση στο Final 4 της Euroleague.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι στην άμυνα, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα, κάνοντας “πάρτι” στην επίθεση με 19 πόντους στο πρώτο 6λεπτο του αγώνα. Οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν όμως στη συνέχεια και με τον Φαλ είναι εντυπωσιακός κάτω από τις ρακέτες με 12 πόντους σε αυτό το διάστημα, μείωσε σε 23-21 στο 10′.

Ακολούθησε όμως ένα απίθανο σερί του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να φθάνει στο 15-0 και να δέχεται μόλις 14 πόντους από την Μπαρτσελόνα σε όλο το δεκάλεπτο.

Πήρε έτσι σημαντικό προβάδισμα στο ματς και έβαλε “φωτιά” στο ΣΕΦ, με τους ΜακΚίσικ και Πετρούσεφ να είναι “καυτοί” και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με το 53-37 υπέρ της ομάδας τους. Παράλληλα όμως, έχασε με τραυματισμό τον Λαρεντζάκη, μετά από αντιαθλητικό του Αμπρίνες, αφού ο Έλληνας γκαρντ γύρισε τον αστράγαλο μετά από τρίποντο και φάουλ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με ένα νέο φοβερό σερί στο ξεκίνημα (8-0) “εκτόξευσε” τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και “καθάρισε” ουσιαστικά το ματς. Βρίσκοντας και μακρινά σουτ, με τον Παπανικολάου να έχει τρία συνεχόμενα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα “πάγωσε” την Μπαρτσελόνα και με επιμέρους σκορ 19-10, βρέθηκε στο +25 (72-47) στο 30′.

Η τέταρτη περίοδος ήταν έτσι τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να παίζει για τον κόσμο του που είχε πάρει “φωτιά” στο ΣΕΦ και ζητούσε το διπλό στη Βαρκελώνη και την πρόκριση στο Final 4 της Euroleague. Η Μπαρτσελόνα από την πλευρά της έδειξε επίσης να σκέφτεται ήδη το πέμπτο ματς στην έδρα της, το οποίο και θα κρίνει πλέον την ομάδα που θα βρεθεί στο Βερολίνο. Το μόνο που άλλαξε στο παιχνίδι του Φαλήρου ήταν το τελικό σκορ, το οποίο και διαμορφώθηκε στο 92-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ0, Κάναν 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης 4 (1), Μήτρου-Λονγκ 2, Φαλ 12 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 4 (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 21 (6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4 (7 ριμπάουντ), Βέσελι 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπριθουέλα 3 (1/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Ρούμπιο 3 (1), Κάλινιτς 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σατοράνσκι 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 5 (1/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 5 (1/1 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Αμπρίνες 3 (1/4 τρίποντα), Πάρκερ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νάτζι 6 (3/3 δίποντα), Γιοκουμπάιτις 2 (1/6 σουτ)