Τεχνολογία

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν κατέρριψε το ρεκόρ διαδοχικών αήττητων αγώνων

Το γκολ του Γιόζιπ Στάνισιτς στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (!), στον δεύτερο ημιτελικό του Europa League με αντίπαλο την Ρόμα στην «Μπάι Αρίνα», απέκτησε ιστορικές διαστάσεις για το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο και φυσικά για την Λεβερκούζεν.

Με αυτό το γκολ, η γερμανική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τους «Ρωμαίους» κι εκτός της πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης (σ.σ. νίκησε 2-0 στον πρώτο ημιτελικό), κατέρριψε το ρεκόρ διαδοχικών αήττητων αγώνων. Με 40 νίκες κι εννέα ισοπαλίες σε Γερμανία και Ευρώπη, οι «ασπιρίνες» του Τσάμπι Αλόνσο, έφθασαν στα 49 συνεχή ματς χωρίς να ηττηθούν, καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ, που ήταν 48 αγώνες και το κατείχε η Μπενφίκα από το… μακρινό 1963!

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Χαρακτηριστικό της… άρνησης να χάσει για την πρωταθλήτρια Γερμανίας, είναι το γεγονός ότι σ΄αυτά τα 49 ματς, «επέστρεψε» 10 φορές και πέτυχε 35 γκολ στο τελευταίο τέταρτο ενός αγώνα!