Αθλητικά

Το Βέλγιο ήθελε μόνο νίκη για να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro 2024 και τα κατάφερε. Οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν το “τρίποντο” κόντρα στη Ρουμανία (2-0), βάζοντας “φωτιά” στο 5ο γκρουπ. Ακυρώθηκε και πάλι γκολ του Λουκάκου.

Το γκολ του Τίλεμανς στα 74” από την έναρξη της αναμέτρησης και αυτό του Ντε Μπρόινε στο 80′ ήταν τελικά αυτά που χρειάστηκε το Βέλγιο για να νικήσει την Ρουμανία με 2-0 και να πάρει το πρώτο του “τρίποντο” στο Euro 2024.

Θυμίζουμε ότι χθες (21.06.2024) η Ουκρανία έκανε την ανατροπή κόντρα στη Σλοβακία, επικρατώντας με 2-1 και έβαλε το… λιθαράκι της σε αυτή την τετραπλή ισοβαθμία που δημιουργήθηκε (όλοι έχουν από 3 βαθμούς), μια αγωνιστική πριν το φινάλε της φάσης των ομίλων!

Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική, το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει την Ρουμανία και η Σλοβακία τη Ρουμανία.

Το Βέλγιο μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια, στην αναμέτρηση με την Ρουμανία και μόλις στο 2′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Λουκάκου έφυγε στην κόντρα, μοίρασε στον Ντοκού, που έδωσε ξανά στον φορ της ομάδας, αυτός “έστρωσε” την μπάλα στον Τίλεμανς, που με σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ρουμανία προσπάθησε να “απαντήσει” άμεσα, αλλά ο Καστέλς έδιωξε σε κόρνερ την κοντινή κεφαλιά του Μπούρτσα. Για αρκετά λεπτά το γήπεδο… κατηφόρισε, με το Βέλγιο να χάνει ευκαιρίες για νέο γκολ. Κορυφαία στιγμή, αυτή του 18′, με τον Νίτσα να διώχνει με δυσκολία το πλασέ του Ουντεκαμπάκιο.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, το Βέλγιο προσπάθησε να διαχειριστεί την πρωτοπορία του. Η Ρουμανία έδειξε διάθεση να γίνει πιο επιθετική, αλλά τα αμυντικά προβλήματα που παρουσίασε, ήταν ανασταλτικός παράγοντας κι έτσι δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι σημαντικό, πέρα από κάποια σουτ.

Η Ρουμανία μπήκε στην επανάληψη κυκλοφορώντας γρήγορα την μπάλα και πλησιάζοντας με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ. Πολύ γρήγορα όμως, το Βέλγιο έβγαλε και πάλι ανταγωνιστικό πρόσωπο, με τους Ντε Μπρόιε και Ντοκού να “τραβάνε” επιθετικά την ομάδα.

Στην “εξίσωση” μπήκε και ο Λουκάκου, με τον Βέλγο επιθετικό να σκοράρει στο 64′, και το VAR να του το ακυρώνει ως οφσάιντ (πολύ οριακό). Τέσσερα λεπτά μετά, η Ρουμανία πλησίασε στην ισοφάριση, με τον Μαν να βγαίνει σε θέση -τετ-α-τετ και τον Καστέλς να το “βγάζει”.

Τελικά,. Το “τρίποντο” για το Βέλγιο “κλείδωσε” στο 80′. Από βολέ του Καστέλς, η μπάλα έφτασε στον Ντε Μπρόινε, που βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

To άρθρο Βέλγιο – Ρουμανία 2-0: Πήρε τη νίκη που χρειαζόταν και έβαλε «φωτιά» στον πέμπτο όμιλο του Euro 2024 δημοσιεύτηκε στο NewsIT .