Τεχνολογία

Αγγλία: «Καλπάζει» προς τον τίτλο η Άρσεναλ, 3-0 τη Μπόρνμουθ

Η πρωτοπόρος Άρσεναλ ξεπέρασε ακόμη ένα εμπόδιο στην… κούρσα της για την κατάκτηση του εφετινού τίτλου στην Premier League, μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Μπόρνμουθ, στον προτελευταίο εντός έδρας αγώνα της, αυξάνοντας την πίεση στη Μάντσεστερ Σίτι.

Ένα πέναλτι λίγο πριν το ημίχρονο που εκτέλεσε ο Σάκα έδωσε το προβάδισμα στην Άρσεναλ, ενώ ο Τροσάρ έφερε την ηρεμία στο Emirates Stadium με ένα δεύτερο γκολ στο 70΄, για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα ο Ράις στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Με το σημερινό «τρίποντο», το οποίο ήταν το τέταρτο διαδοχικό, η Άρσεναλ έφτασε τους 83 βαθμούς σε 36 ματς, με την πρωταθλήτρια Σίτι να ακολουθεί στους 79, έχοντας δύο αγώνες λιγότερους.