Υγεία

Βόλεϊ γυναικών: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι «αιωνίων», με 3-0 σετ νίκησε ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώριο στον Παναθηναϊκό, τον νίκησε με το εμφατικό 3-0 στο απόλυτο ντέρμπι της γυναικείας Volley League και είναι το φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Οι «πράσινες» ισοβαθμούν τώρα στη δεύτερη θέση με τον ΑΟ Θήρας, που με τη σειρά του επικράτησε εύκολα με το ίδιο σκορ της Λαμίας στη Σαντορίνη, ενώ και η ΑΕΚ έχει μειώσει από το «τριφύλλι» στους 3 βαθμούς.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Στο πρώτο σετ η πειραϊκή ομάδα πήρε διαφορές και έχοντας αρκετές επιθετικές λύσεις έφτασε στο 20-13 και προηγήθηκε κατακτώντας το με 25-19.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, ο Λορέντσο Μιτσέλι πήρε το τάιμ άουτ στο 5-8 και με τη Νίζετιχ στο σερβίς οι γηπεδούχες δημιούργησαν σερί 5-0 και προσπέρασαν με 15-11 και 20-16, χωρίς να ανησυχήσουν όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-18, για να γίνει και το 2-0 σετ με 25-21.

Οι φιλοξενούμενες ήταν πιο ανταγωνιστικές στο τελευταίο σετ και παρότι βρέθηκε να χάνει με 20-15 ισοφάρισε σε 20-20. Ο Ολυμπιακός είχε το πρώτο ματς-μπολ του αγώνα, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 24-24 αλλά αυτός ήταν και ο τελευταίος πόντος που πήραν στο ντέρμπι…

Tα σετ: 25-19, 25-21, 26-24

Ολυμπιακός (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 12 (8/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 38% άριστες), Καράρο 4 (2/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (4/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (3/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κούμπουρα 17 (16/36 επ., 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 10 (10/19 επ., 42% υπ. – 29% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 64% υπ. – 43% άριστες)

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 21 (19/27 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 16% άριστες), Άτκινσον 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 6 (6/18 επ., 50% υπ. – 17% άριστες), Παπαφωτίου, Σαμαντάν 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ., 45% υπ. – 9% άριστες), Μπελιά (λ., 50% υπ. – 25% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη (33% υπ. – 17% άριστες)