Αθλητικά

Formula 1: Νικητής στις επεισοδιακές κατατακτήριες δοκιμές της Κίνας ο Νόρις

Ο Λάντο Νόρις ήταν ο μεγάλος νικητής στις κατατακτήριες για τον αγώνα σπριντ στη πίστα της Σανγκάης για το πρωτάθλημα της Formula 1.

Ο Βρετανός πιλότος της McLaren, Λάντο Νόρις, τερμάτισε με τον καλύτερο χρόνο στο SQ3, κερδίζοντας την πρώτη θέση ενόψει του αγώνα Σπριντ που θα διεξαχθεί στις 6:00 το πρωί του Σαββάτου (ώρα Ελλάδας).

Εκμεταλλευόμενος την καταρρακτώδη βροχή που έπεσε στην πίστα της Σανγκάη, ο νεαρός οδηγός κατέκτησε την pole position, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο, Λιούις Χάμιλτον.

Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Φερνάντο Αλόνσο με την Aston Martin, με τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Μαξ Φερστάπεν, να βγαίνει τέταρτος.

Όσον αφορά τη Ferrari, κατέλαβε την 5η και 7η θέση με τους Σάινθ και Λεκλέρ αντίστοιχα, με τον ομόσταβλο του Φερστάπεν, Πέρεζ, να κατακτά την 6η θέση.

To άρθρο Formula 1: Νικητής στις επεισοδιακές κατατακτήριες δοκιμές της Κίνας ο Νόρις δημοσιεύτηκε στο NewsIT .