Τεχνολογία

Serie A: «Φιλί ζωής» στη Βερόνα από τον 20χρονο Κόπολα

Αν η Βερόνα παραμείνει στη Serie A αυτό θα το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον 20χρονο αμυντικό της, Ντιέγκο Κόπολα. Το γκολ του νεαρού παίκτη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με την Ουντινέζε χάρισε την τεράστια νίκη στους γηπεδούχους με 1-0 και ταυτόχρονα τους έδωσε την ευκαιρία ν΄ απομακρυνθούν με +3 βαθμούς από την αποψινή τους αντίπαλο και +4 από την 18η Φροζινόνε, που βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά με ματς λιγότερο (αντιμετωπίζει την Κυριακή 21/04 εκτός έδρας την Τορίνο).

Οι δύο ομάδες έπαιξαν για το τρίποντο στο Μαρκ’ Αντόνιο Μπεντεγκόντι, για τον ίδιο ακριβώς λόγο (άλμα παραμονής), με την Βερόνα να πανηγυρίζει στο φινάλε και την Ουντινέζε να φεύγει προβληματισμένη και να αγωνιά για το μέλλον της στην κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έχους ματς λιγότερο και συγκεκριμένα αυτό της περασμένης αγωνιστικής με την Ρόμα, το οποίο διακόπηκε στο 71ο λεπτό, λόγω της κατάρρευσης του Εντικά, ενώ το σκορ ήταν στο 1-1.

Η Εμπολι πέτυχε φέτος και δεύτερη νίκη επί της Νάπολι με 1-0, για την 33η αγωνιστική της Serie A, καθώς είχε νικήσει την πρωταθλήτρια Ιταλίας και μέσα στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» στον πρώτο γύρο της σεζόν, τον περασμένο Νοέμβριο με το ίδιο μάλιστα σκορ!

Η ομάδα της Τοσκάνης πήρε τη νίκη με το γκολ του Κερί μόλις στο 4ο λεπτό και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι «παρτενοπέι» δύσκολα θα προλάβουν πλέον να λάβουν μέρος στα κύπελλα Ευρώπης την επόμενη σεζόν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Τζένοα-Λάτσιο 0-1 (67΄ Λουίς Αλμπέρτο)
Κάλιαρι-Γιουβέντους 2-2 (30΄ πέν. Γκαετάνο, 36΄ πέν. Μινά – 62΄ Βλάχοβιτς, 87΄ αυτ. Ντοσένα)

Έμπολι-Νάπολι 1-0 (4′ Κερί)

Βερόνα-Ουντινέζε 1-0 (90’+3 Κόπολα)