Τζέσικα Πεγκούλα-Μαρία Σάκκαρη 0-1 σετ (6-7, 5-5)

Above Article Content Ad

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 1 Νοεμβρίου 2022, 00:05

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (Novasports 6) η πρεμιέρα της Μαρίας Σάκκαρη στο WTA Finals.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται για δεύτερη διαδοχική φορά ανάμεσα στις οκτώ κορυφαίες αθλήτριες της χρονιάς, αντιμετωπίζει την Τζέσικα Πεγκούλα.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, που φιγουράρει στο Νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης, έχει βρεθεί αντιμέτωπη άλλες πέντε φορές με την Αμερικανίδα (No3) με τη Μαρία να μετρά τρεις νίκες και την Αμερικανίδα να έχει άλλες δύο.

Στο αποψινό ματς η Σάκκαρη έχει την ευκαιρία να πάρει ρεβάνς από την αντίπαλό της, η οποία την είχε κερδίσει στον τελικό του τουρνουά της Γκουανταλαχάρα, πριν λίγες ημέρες.

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τις δύο τενίστριες να ψάχνουν με όλες τις δυνάμεις τους το προβάδισμα στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Εν τέλει, μετά από 71 αγώνα η Σάκκαρη κατάφερε να κάνει το 1-0, σε ένα σετ, που είχε έξι breaks (3-3), μπόλικο σασπένς, συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων και το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια αναδείχθηκε νικήτρια με 8-6.