ΑθλητισμόςΆμεση Ενημέρωση

Το πρόγραμμα του Μουντιάλ 2022 και οι διασταυρώσεις μέχρι τον τελικό

Γνωστοί έγιναν οι όμιλοι του Μουντιάλ 2022, με τις 29 ομάδες (συν τις τρεις που θα προκύψουν από τα πλέι οφ) να μαθαίνουν τους αντιπάλους τους, ύστερα από κλήρωση που έγινε στο Κατάρ.

Η πρεμιέρα του Μουντιάλ 2022 θα γίνει τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου στις 12:00, στο Al Bayt Stadium. Η φάση των ομίλων θα διεξαχθεί μέσα σε διάστημα 12 ημερών, από τις 21 Νοεμβρίου μέχρι τις 2 Δεκεμβρίου.

Πέρα από τους ομίλους, γνωστό έγινε το πρόγραμμα καθώς και οι διασταυρώσεις μέχρι τον τελικό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ 2022

Το πρόγραμμα του πρώτου ομίλου

g

Πρώτη Αγωνιστική – 21 Νοεμβρίου

Κατάρ – Εκουαδόρ

Σενεγάλη – Ολλανδία

Δεύτερη Αγωνιστική – 25 Νοεμβρίου

Κατάρ – Σενεγάλη

Ολλανδία – Εκουαδόρ

Τρίτη Αγωνιστική – 29 Νοεμβρίου

Ολλανδία – Κατάρ

Εκουαδόρ – Σενεγάλη

Το πρόγραμμα του δεύτερου ομίλου

Πρώτη αγωνιστική – 21 Νοεμβρίου

Αγγλία – Ιράν

ΗΠΑ – Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία

Δεύτερη αγωνιστική – 25 Νοεμβρίου

Αγγλία – ΗΠΑ

Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία – Ιράν

Τρίτη αγωνιστική – 29 Νοεμβρίου

Ουαλία / Σκωτία – Ουκρανία – Αγγλία

Ιράν – ΗΠΑ

Το πρόγραμμα του τρίτου ομίλου

Πρώτη αγωνιστική – 22 Νοεμβρίου

Αργεντινή – Σοαυδική Αραβία

Μεξικό – Πολωνία

Δεύτερη αγωνιστική – 26 Νοεμβρίου

Αργεντινή – Μεξικό

Πολωνία – Σαουδική Αραβία

Τρίτη αγωνιστική – 30 Νοεμβρίου

Πολωνία – Αργεντινή

Σαουδική Αραβία – Μεξικό

Το πρόγραμμα του τέταρτου ομίλου

Πρώτη αγωνιστική – 22 Νοεμβρίου

Γαλλία – ΗΑΕ – Αυστραλία / Περού

Δανία – Τυνησία

Δεύτερη αγωνιστική – 26 Νοεμβρίου

Γαλλία – Δανία

Τυνησία – ΗΑΕ – Αυστραλία / Περού

Τρίτη αγωνιστική – 30 Νοεμβρίου

Τυνησία – Γαλλία

ΗΑΕ – Αυστραλία / Περού – Δανία

Το πρόγραμμα του πέμπτου ομίλου

Πρώτη αγωνιστική – 23 Νοεμβρίου

Ισπανία – Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία

Γερμανία – Ιαπωνία

Δεύτερη αγωνιστική – 27 Νοεμβρίου

Ισπανία – Γερμανία

Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία

Τρίτη αγωνιστική – 1 Δεκεμβρίου

Ιαπωνία – Ισπανία

Κόστα Ρίκα / Νέα Ζηλανδία – Γερμανία

Το πρόγραμμα του έκτου ομίλου

Πρώτη αγωνιστική – 23 Νοεμβρίου

Βέλγιο – Καναδάς

Μαρόκο – Κροατία

Δεύτερη αγωνιστική – 27 Νοεμβρίου

Βέλγιο – Μαρόκο

Κροατία – Καναδάς

Τρίτη αγωνιστική – 1 Δεκεμβρίου

Κροατία – Βέλγιο

Καναδάς – Μαρόκο

Το πρόγραμμα του εβδόμου ομίλου

Πρώτη αγωνιστική – 24 Νοεμβρίου

Βραζιλία – Σερβία

Ελβετία – Καμερούν

Δεύτερη αγωνιστική – 28 Νοεμρβρίου

Βραζιλία – Ελβετία

Καμερούν – Σερβία

Τρίτη αγωνιστική – 2 Δεκεμβρίου

Καμερούν – Βραζιλία

Σερβία – Ελβετία

Το πρόγραμμα του όγδοου ομίλου

Πρώτη αγωνιστική – 24 Νοεμβρίου

Πορτογαλία – Γκάνα

Ουρουγουάη – Νότια Κορέα

Δεύτερη αγωνιστική – 28 Νοεμβρίου

Πορτογαλία – Ουρουγουάη

Νότια Κορέα – Γκάνα

Τρίτη αγωνιστική – 2 Δεκεμβρίου

Νότια Κορέα – Πορτογαλία

Γκάνα – Ουρουγουάη

Οι διασταυρώσεις μέχρι τον τελικό

Η κλήρωση δείχνει (διότι όλα μέσα στο γήπεδο κρίνονται) να έχει «στρώσει» έναν καλύτερο «δρόμο» για την Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι, η οποία εφόσον πάρει την πρωτιά με την «αλμπισελέστε» στον 3ο όμιλο, θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη δεύτερη ομάδα του 4ου ομίλου. Εκεί, όπου η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία έχει τον πρώτο λόγο για να κυριαρχήσει και η λογική υπαγορεύει πως η Δανία θα είναι το φαβορί απέναντι σε Τυνησία και τον νικητή που θα προκύψει απ’ το διηπειρωτικό μπαράζ Αυστραλία ή Η.Α.Ε. με Περού.

Εκεί που αναμένονται να γίνουν «μεγάλες» διασταυρώσεις στην προημιτελική φάση, όπου είναι πολύ πιθανό να αναμετρηθούν η Γερμανία με τη Βραζιλία και η Αγγλία με τη Γαλλία.

Αναλυτικά το μονοπάτι απ’ τη φάση των «16» έως το μεγάλο τελικό:

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

1.Νικητής 1ου Ομίλου – Φιναλίστ 2ου Ομίλου 3/12 (Αλ Ραγιάν/Χαλιφά)

2.Νικητής 3ου Ομίλου – Φιναλίστ 4ου Ομίλου 3/12 (Αλ Ραγιάν/Αχμάντ Μπιν Αλί)

3.Νικητής 5ου Ομίλου – Φιναλίστ 6ου Ομίλου 5/12 (Αλ Ουάκρα)

4.Νικητής 7ου Ομίλου – Φιναλίστ 8ου Ομίλου 5/12 (Ντόχα/974)

5.Νικητής 2ου Ομίλου – Φιναλίστ 1ου Ομίλου 4/12 (Αλ Κχορ)

6.Νικητής 4ου ομίλου – Φιναλίστ 3ου Ομίλου 4/12 (Ντόχα/Αλ Τουμαμά)

7.Νικητής 6ου Ομίλου – Φιναλίστ 5ου Ομίλου 6/12 (Αλ Ραγιάν/Education)

8.Νικητής 8ου Ομίλου – Φιναλίστ 7ου Ομίλου 6/12 (Λουσάιλ)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
α.Νικητής 1 – Νικητής 2 9/12 (Λουσάιλ)
β.Νικητής 3 – Νικητής 4 9/12 (Αλ Ραγιάν/Education)
γ.Νικητής 5 – Νικητής 6 10/12 (Αλ Κχορ)
δ.Νικητής 7 – Νικητής 8 10/12 (Ντόχα/Αλ Τουμαμά)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
Α.Νικητής α – Νικητής β 13/12 (Λουσάιλ)
Β.Νικητής γ – Νικητής δ 14/12 (Αλ Κχορ)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
Ηττημένος Α – Ηττημένος Β 17/12 (Αλ Ραγιάν/Χαλιφά)

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
Νικητής Α – Νικητής Β 18/12 (Λουσάιλ)

To άρθρο Το πρόγραμμα του Μουντιάλ 2022 και οι διασταυρώσεις μέχρι τον τελικό δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Με το WordPress Automatic Plugin από την codecanyon
Πλέον στην ιστοσελίδα μας δημοσιεύονται αυτόματα άρθρα μέσω «RSS feeds».
Από όποια σελίδα μας τα προσφέρει!
Δεν φέρουμε καμιά απολύτως ευθύνη για το περιεχόμενο.
Το άρθρο αυτό δημοσιεύτηκε Σε αυτή την τοποθεσία
Αν πιστεύεται πως αυτό το άρθρο πρέπει να διαγραφεί μην διστάσετε να μας βρείτε στα social media.

Πως σα φάνηκε η είδηση αυτή ;

επιλέξτε από ένα έως πέντε αστερια

Μέση βαθμολογία 0 / 5. Ψήφοι: 0

Καμία ψήφος μέχρι στιγμής! Γίνε ο πρώτος που θα βαθμολογήσει αυτήν την είδηση.

Σχετικά Άρθρα

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Back to top button