Αθλητισμός

Είχα να βάλω γκολ από τότε που παίζαμε με τα κουτάκια της coca cola

Ο Πραξιτέλης Βούρος ήταν ο άνθρωπος που στις καθυστερήσεις ισοφάρισε την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις σε 3-3. Μετά το ματς η δήλωσή του ότι έχει να σκοράρει από τότε που έπαιζε, παιδί, μπάλα με τα κουτάκια της coca cola, έκανε πολλούς οπαδούς του ΟΦΗ να γελάσουν για το αστείο.

Κι όμως η δήλωση του Βούρου εμπεριείχε ψήγματα, έστω, αλήθειας. Ο 26χρονος αμυντικός στα 8 χρόνια της επαγγελματικής ποδοσφαιρικής του καριέρας δεν έχει σκοράρει σε επίσημο αγώνα.

Το λένε οι αριθμοί:

Από το 20213 έως το 2017 αγωνιζόταν στον Ολυμπιακό. Στο διάστημα αυτό αγωνίστηκε σε 4 ματς χωρίς σκοράρει.
Τον Ιανουάριο του 2017 δόθηκε δανεικός στο Λεβαδειακό όπου είχε 10 συμμετοχές.
Το καλοκαίρι του 2017 πάει στην Κύπρο, στον ΑΠΟΕΛ όπου σε δύο σεζόν επίσης δεν σκοράρει.
Πέρσι το καλοκαίρι πήγε στον ΟΦΗ και την Κυριακή στην 22η συμμετοχή του με τους Κρητικούς «έσπασε το ρόδι».

Ο Βούρος αφιέρωσε το γκολ στον πατέρα του που είχε πάει από τη Μυτιλήνη, τον τόπο καταγωγής του να τον δει στο Ηράκλειο.

Για την ΑΕΚ που προηγήθηκε 3-0 το τελικό σκορ ήταν σοκ. Μπορεί να αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 36′, αλλά στο 64′ είχε πάρει καθαρό προβάδισμα για να δεχτεί τρία γκολ σε 12′.

Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και πάλι στην Ένωση στη Φυλή σε αγώνα πρωταθλήματος με τον Ακράτητο (26 Οκτωβρίου 2008). Είχε προηγηθεί 3-0 στο 41′ και στην επανάληψη δέχτηκε τρία τέρματα.

Στην Ένωση θεωρούν ότι καθοριστικό ρόλο έπαιξε η, άδικη, όπως υποστηρίζουν, αποβολή του Λιβάι Γκαρσία στο 36′.