ΑθλητικάΕνημέρωση

Ολυμπιακός – Μακάμπι: Θρίαμβος σε νεκρό χρόνο! Ο “εκτελεστής” Χάρισον απογείωσε τους Πειραιώτες (video)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με ματς-θρίλερ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (85-82) στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική της Euroleague, με τον Χάρισον να προκαλεί “έμφραγμα” στους Ισραηλινούς στην εκπνοή του αγώνα.

Με ένα τρίποντο… μαχαιριά του Χάρισον από τα 10 μέτρα στη λήξη του χρόνου, ο Ολυμπιακός πήρε πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ και ανέβασε το ρεκόρ του σε 3-1 στη βαθμολογία της διοργάνωσης, ενώ οι Ισραηλινοί έμειναν στο 1-3.

Tο ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν όντας πολύ άστοχες και υποπέφτοντας σε λάθη, με αποτέλεσμα το πρώτο καλάθι να σημειωθεί μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα, με τον Έλις να “σπάει το ρόδι” για τους “ερυθρόλευκους”. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν στο παρκέ και βρήκαν εύκολα καλάθια φτάνοντας το σκορ στο 8-4, αλλά κάπου εκεί η περιφέρεια της Μακάμπι “ξύπνησε” και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας στο +7 την πρώτη περίοδο (15-22).