ΑθλητικάΕνημέρωση

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, είχε την ευκαιρία να πάρει μία μεγάλη νίκη, αλλά στο τέλος ηττήθηκε στην παράταση από την Μπαρτσελόνα με 97-89, για την 4η αγωνιστική της Euroleague σε ένα συγκλονιστικό ματς.

Αν και ξέφυγε δύο φορές με 11 πόντους διαφορά ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” χάνοντας την ευκαιρία για μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Καλάθης, Χίγκινς και Ντέιβις ήταν οι “δήμιοι” των “πρασίνων” σε ένα ματς που θα μπορούσε να εξελιχθεί διαφορετικά, αν ο Παπαπέτρου δεν αποβαλλόταν με 5 φάουλ νωρίς και αν ο Σάικς δεν τραυματιζόταν και δεν έβγαινε νοκ άουτ για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε την Μπαρτσελόνα ξεκινώντας πολύ δυνατά τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, φτάνοντας να πάρει νωρίς προβάδισμα με διψήφια διαφορά (4-13). Παπαγιάννης και Μήτογλου ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα την ώρα που ο Φόστερ “εκτελούσε” από παντού και οι “μπλαουγκράνα” τα έβρισκαν “σκούρα” αναγκάζοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει γρήγορα το πρώτο τάιμ άουτ.

Αυτό ταρακούνησε τους γηπεδούχους οι οποίοι επέστρεψαν στο ματς με τον πρώην αρχηγό του “ττιφυλλιού¨, Νικ Καλάθη, να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ 13-18. Η Μπαρτσελόνα μπήκε ¨φουριόζα” στη δεύτερη περίοδο και με τον Κούριτς να “ζεσταίνεται” έκανε ένα σερί 11-0 συνολικά, περνώντας μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς με 21-18.

Περισσότερα σε λίγο…

To άρθρο Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός: Έπεσαν μαχόμενοι χάνοντας τεράστια ευκαιρία οι “πράσινοι” (video) δημοσιεύτηκε στο NewsIT .