Τεχνολογία

Serie A: Εδραιώθηκε στην 6η θέση η Αταλάντα

Στο -1 από την 5η Ρόμα βρίσκεται πλέον η Αταλάντα, χάρη στην εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Μόντσα, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Serie A. O Λούκμαν ήταν ο δημιουργός και των δύο γκολ της Αταλάντα, αφού ο Νιγηριανός έστρωσε για τον Ντε Κετελάρ στο 44’ (1-0), αλλά και στον Μπαλό Τουρέ στο 72’ (2-0). Ο Ντάνιελ Μαλντίνι μείωσε στο 89ο λεπτό για τους γηπεδούχους.

Με το γκολ του Κριστιάν Κουαμέ, «χρυσής» αλλαγής του Βιτσέντζο Ιταλιάνο στο 70′, στο 81ο λεπτό και του Ικονέ στις καθυστερήσεις η Φιορεντίνα νίκησε στο Σαλέρνο την τοπική (ουραγό της βαθμολογίας και από τον περασμένο μήνα υποβιβασμένη) Σαλερνιτάνα με 2-0, για την 33η αγωνιστική στη Serie A. Οι γηπεδούχοι είχαν στον πάγκο τον Πασαλίδη και εκτός αποστολής τον Μανωλά.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Νωρίτερα, χωρίς γκολ έληξε το ματς στο Τορίνο μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Φροζινόνε. Νωρίτερα, η Λέτσε νίκησε μέσα στο «Μαπέι» τη Σασουόλο με 3-0, έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία και συνάμα έσπρωξε στο γκρεμό του υποβιβασμού τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα μεγάλα αμυντικά κενά της Σασουόλο και έφθασαν στην κρίσιμη νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Τζένοα-Λάτσιο 0-1 (67΄ Λουίς Αλμπέρτο)

Κάλιαρι-Γιουβέντους 2-2 (30΄ πέν. Γκαετάνο, 36΄ πέν. Μινά – 62΄ Βλάχοβιτς, 87΄ αυτ. Ντοσένα)

Έμπολι-Νάπολι 1-0 (4′ Κερί)

Βερόνα-Ουντινέζε 1-0 (90’+3 Κόπολα)

Σασουόλο-Λέτσε 0-3 (11′ Γκέντρεϊ, 15′ Ντοργκού, 61′ Πίκολι)

Τορίνο-Φροζινόνε 0-0

Σαλερνιτάνα-Φιορεντίνα 0-2 (81′ Κουαμέ, 90’+ Ικονέ)

Μόντσα-Αταλάντα 1-2 (89’ Μαλντίνι – 44’ Ντε Κετελάρ, 72’ Τουρέ)